Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna forum sztuk i sportów walki
Forum wojowników
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Klasztor Shaolin

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna -> Chiny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nina




Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Wto 19:44, 05 Gru 2006    Temat postu: Klasztor Shaolin

Pięć szczytów góry Shaoshih, wznoszącej się
na tysiące metrów do chmur,
opartj o Żółtą Rzekę podobną do białej wstęgi,
Drobny pagórek, na jaki wygląda z odległego miasta Loyang,
Nieskończony zygzak ścieżki wijącej się
do budzących natchnienie szczytów
Granica strefy, która wygląda na kres
ziemskiego świata,
miejsce, gdzie czerpie się natchnienie
z Nieba i z Ziemi,
Dające początek herosom minonym i
Teraźniejszym.


Ten wolny przekład poematu Hsu Wana z czasów dynastii Ming dotyczy masywu górskiego Sung w prowincji Henan, którego zachodnią część zwano Taishih (Wielka Jaskinia), a wschodnią Shaoshih „(Mała Jaskinia). W dolinie pod szczytami Shaoshih cesarz Su Wen z północnej dynastii Wei rozkazał wznieść klasztor dla mistrza Bhadry. Budowla ta została nazwana „Młodym Lasem”, czyli po chińsku Shaolin Si. Nazwę tę wymawia z czcią do dziś większość praktyków sztuk walki na całym świecie. Jednak nie dzięki założycielowi – mistrzowi Bhadrze, ale dzięki jednemu z jego następców.

Sławę klasztorowi przyniósł mnich indyjski Bodhidharma, który przybył około 525 roku do Chin. Był dwudziestym ósmym patriarchą buddyzmu indyjskiego w prostej linii od Buddy i pierwszym partriarchą buddyzmu chan, zwanego potem buddyzmem zen. Pod zarządem Bodhidharmy Shaolin stał się akademią treningową, a poprzez praktykowanie zazen nie tylko areną dla wymiany doświadczeń przybywających tam mnichów, ale również miejscem, w którym eksperci walki mogli podnieść swój niski nieraz status społeczny.

Bodhidharma zmarł w roku 539. Po jego śmierci mnisi z klasztoru Shaolin używali treningu Yi Jin Jing i Xi Sui Jing aby wzmocnić się, zarówno fizycznie jak i duchowo. Stopniowo w klasztorze powstawały techniki wojenne, które pomagały mnichom w obronie własności klasztoru przed bandytami. Trening sztuki wojennej w tym czasie składał się z technik walki pięciu zwierząt a mianowicie: Żurawia, Węża, Smoka, Lamparta i Tygrysa - Pięć kształtów Pięści. Znaczy to, że styl Żurawia pochodzi z około VI wieku.

Na początku panowania dynastii Qing (1644), był wysłany przez klasztor Shaolin do Tybetu mnich imieniem Xingling specjalizujący się w stylu Żurawia w celu studiowania tybetańskiego buddyzmu. Zanim umarł przekazał techniki stylu Żurawia, który stał się znany pod nazwą "La Ma" albo systemu "Północnego Białego Żurawia". Przez kilkaset lat styl ten ewoluował w odizolowanym Tybecie, tak że wytworzył własne charakterystyczne techniki mocno różniące się od Południowego Białego Żurawia. Istnieje legenda, że styl Południowego Białego Żurawia został stworzony przez kobietę o imieniu Fang, Qi - Niang we wczesnym okresie Qing Kangxi (1662 - 1723).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna -> Chiny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin